• 21 października 2023

724 1024 I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

DNI ŚLĄSKIE W KRUCZKU

W dniach 19 – 20 października w naszej szkole miały miejsce Dni Śląskie.

Ich celem było propagowanie wiedzy o historii i kulturze Śląska. W pierwszym dniu gościliśmy panią profesor Małgorzatę Myśliwiec – wykładowczynię Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która jest badaczką współczesnych systemów politycznych, problemów partii regionalnych we współczesnej Europie, a także procesów politycznych w naszym regionie. Tematem wykładu pani profesor była Historia Śląska od czasów średniowiecznych do współczesnych.

Następnie Paweł Tąta z kl. 3e i Joanna Dorywalska z kl. 4c zaprezentowali fragment opowiadania amerykańskiego pisarza s-f i fantasy Terry’ego  Bissona Oni są z mięsa, w gwarze śląskiej, w przekładzie Grzegorza Kulika. Ostatnim punktem programu pierwszego dnia była prezentacja Miłosza Śliwy z kl. 4c pod tytułem Śląsk – ziemia i ludzie, również w gwarze śląskiej.

W drugim dniu gościliśmy Zespół Pieśni i Tańca Silesianie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod kierunkiem pana Jerzego Stasicy. Zespół zaprezentował wybrane tańce śląskie, a także narodowe. Uczniowie i uczennice mieli okazję nauczyć się podstawowych kroków trojaka.

Następnie dziesięcioro uczniów i uczennic klas pierwszych  i drugich zaprezentowało swą wiedzę o Śląsku (historia, geografia, imiona, słownictwo, potrawy i  rozrywka), w konkursie Jeden z pięciu. Konkurs poprowadziły uczennice klas czwartych: Julia Łuczun i Dominika Kołaczyk. Najlepszą drużynę reprezentowały uczennice kl. 1d3: Aleksandra Kost i Aleksandra Falkus. Okazało się, że największe wyzwanie stanowiła gwara śląska.

Obchodom towarzyszyła wystawa rodzinnych pamiątek związanych z naszym regionem, przygotowana przez uczniów i uczennice: Aleksandrę Biolik (2d1), Zuzannę Rupik (2cd), Franciszka Kubalę (4e) i Maję Ząbek (1e). Byli oni również przewodnikami po wystawie, na której zgromadzono m.in.: zdjęcia, kroniki rodzinne, dokumenty, mundur górniczy, kobiecy strój śląski, przedmioty codziennego użytku.