Szkolna Galeria Malarstwa i Grafiki

Szkolna Galeria Malarstwa i Grafiki jest miejscem wyjątkowym, w którym uczniowie mają sztukę dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Wszystko zaczęło się od pomysłu dyrektora Andrzeja Balcarczyka , który rozumiał, że najlepszą metodą na przybliżenie młodzieży sztuki jest bezpośredni z nią kontakt. Wiedział, że oglądanie obrazów pobudza wyobraźnię i wyzwala radość w sercu. I to nie zmieniło się przez te wszystkie lata. Bo sztuka w szkole to genialny pomysł!
Cykl grafik Jana Nowaka – przekazany przez artystę w 1975 r. – to początek Galerii, ale dopiero 9 października 1985r. sala lekcyjna stała się miejscem stałej ekspozycji zbiorów. Wystawy indywidualne absolwentów tego liceum m.in. Bogusława Trybusa, Andrzeja Gilmana, Zenona Dyrszki stały się wydarzeniami kulturalnymi nie tylko w szkole, ale i w mieście. Podobnie jak wernisaże Beaty Wąsowskiej, Elżbiety Kuraj, Stefana Poniewiery, Reginy Lipeckiej, Eryka Dragańczyka, a szczególnie ekspozycja grafik Stefana Suberlaka – ostatnia za życia wystawa tego znanego artysty.
Galeria wzbudzała także zainteresowanie gości odwiedzających szkołę, co znajduje swoje odbicie w jej kronice. Jest ona prawdziwą kopalnią wiedzy na temat naszego liceum a nawet miasta.
Ważnym wydarzeniem w historii szkoły było otwarcie 4 listopada 1994 roku drugiej stałej ekspozycji tym razem galerii autorskiej Eryka Dragańczyka. Dziś w sposób oryginalny współistnieją jego obrazy ze stanowiskami komputerowymi i pobudzają wyobraźnię naszych uczniów. Przez lata działalności Galerii mieliśmy zaszczyt gościć prace wielu znanych artystów. Oprócz wcześniej wymienianych nie możemy pominąć:
Eryka Pudełko, Jana Nowaka, Katarzyny Nowak-Zagórskiej, Radosława Kazimierczaka, Heleny Goldy-Błahut, Gabrieli Kiełczwskiej-Słowikowskiej, Romana Nygi, Ewy Matras.
Każdy z naszych wernisaży był niepowtarzalny. Jednak nigdy nie zapomnimy tego zorganizowanego z okazji 10 – lecia Galerii w 1996 roku. Przygotowano wówczas wystawę zbiorową artystów sympatyzujących z naszą Galerią. Inną niezwykłą wystawą był wernisaż z okazji 55 – lecia naszego liceum poświęcony twórczości byłego dyrektora i założyciela Galerii – p. Andrzeja Balcarczyka, który dzięki niej – jak sam mówi rozpoczął „spóżnioną przygodę z malarstwem”.
Wielu artystów których prace tworzą naszą Galerię, jak i wielu jej opiekunów dziś nie ma już wśród nas – pozostają dzieła i pamięć.