Sesja edukacyjna w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau

  • 18 kwietnia 2021

Sesja edukacyjna w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau

1024 583 I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

Tu był mój dom. Wysiedlenia ze strefy interesów KL Auschwitz

W dniu 15 kwietnia grupa wolontariuszy Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau uczestniczyła w sesji edukacyjnej zorganizowanej przez Muzeum w Oświęcimiu Tu był mój dom. Wysiedlenia ze strefy interesów KL Auschwitz.

Z wykładu dr. Piotra Setkiewicza dowiedzieliśmy się, że ofiarami niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau byli nie tylko osadzeni w nim więźniowie, ale również mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wiosek, których domy i gospodarstwa znajdowały się w tzw. strefie interesów KL Auschwitz. Na rozkaz komendanta Rudolfa Hössa ok. 20 tysięcy osób musiało opuścić swoje domostwa. Tereny te służyły rozbudowie obozu, a także powstaniu obszarów rolniczych, na których mieli pracować więźniowie.

Następnie uczniowie i uczennice wysłuchali wspomnień osób, które w latach 1940 – 1942 zostały wysiedlone.

W trzeciej części sesji wolontariusze uczestniczyli w zajęciach warsztatowych Nieobojętni. Pomoc mieszkańców ziemi oświęcimskiej niesiona więźniom KL Auschwitz. Warsztaty prowadziła dr Maria Martyniak. Każda z grup musiała zapoznać się z krótkimi biografiami/wspomnieniami więźniów lub osób niosących im pomoc, odpowiedzieć na pytania, a następnie przedstawić wyniki swojej pracy pozostałym grupom. Dzięki warsztatom dowiedzieliśmy się o różnych formach pomocy (dostarczanie żywności, leków, pomoc w ucieczkach), która kończyła się często represjami wobec pomagających. Zazwyczaj była to pomoc spontaniczna spowodowana empatią wobec więźniów, często dzieci.

Więcej informacji nt. wydarzenia na stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau