• 26 lutego 2020

737 600 I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Z tej okazji w szkole gościliśmy p. dr Ewę Ficek, pracownika naukowego Zakładu Lingwistyki Tekstu i Dyskursu Uniwersytetu Śląskiego oraz prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Instytutu Języka Polskiego UŚ „Via Lingue”. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję wysłuchać dwóch  wykładów: Do Tych (Tychów) ze szczebrzeszynianką po nowe lewisy? O nazwach własnych i pospolitych uwag kilka oraz Z polszczyzną za pan brat, czyli o normie, błędach i zwyczaju językowym raz jeszcze, dzięki którym wzbogacili swą wiedzę na temat pochodzenia i pierwotnego znaczenia śląskich nazw miejscowych oraz mogli rozstrzygnąć problemy związane z poprawnością językową. Ponadto uczniowie zmierzyli się z tajnikami polskiej ortografii podczas pisania szkolnego dyktanda, przygotowanego specjalnie na tę okazję. Mamy nadzieję, że zasady polskiej pisowni nie przysporzyły piszącym zbyt wielu trudności.