WSTĘP

Wojna? Nas przecież nie dotyczy…

Myśleliśmy, że nas to nie dotyczy. Myśleliśmy, że wojenne zapiski będą na nas czyhały w obowiązkowych podręcznikach do historii, wspomnieniach dziadków i pradziadków, pielęgnowanej pamięci, że będziemy się o tym tylko uczyć, by historia nigdy się już nie powtórzyła. Myśleliśmy, że wojna już nas nie dotyczy. Myśleliśmy? Chyba byliśmy tego pewni…

24 lutego 2022 roku okazało się, że to mrzonki, bo nad ranem rosyjskie wojska na rozkaz Władimira Putina wdarły się zbrojnie na Ukrainę. Wciąż nie dowierzamy, że to, co widzimy w dziennikach telewizyjnych, dzieje się naprawdę. Tyle się zmieniło przez kilka dni. I dalej zmienia, wszystko robi się coraz bardziej inne i nas odrywa od codzienności, pochłania. Bo jak to możliwe, że tuż obok, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od naszej granicy wybuchają bomby? Giną ludzie???

Ukraina stanęła do walki. W imię wolności całej współczesnej Europy, ale i świata, jaki znamy.  Ukraina walczy o najważniejsze wartości, walczy o wolność, a Polska ją wspiera, otwierając swoje granice, serca i domy dla uciekających przed wojną sąsiadów. To trudny i bardzo smutny czas, ale równocześnie czas pełen solidarności, empatii i… nadziei.

Anna Mirowska – nauczycielka chemii I LO

Sport a wojna w Ukrainie

Wiersze

Wiersz Ukraina

Wiersz Beniamina

Znaki zodiaku jako przywódcy