• 22 czerwca 2022

150 150 I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

Emilia Lehman, Maja Kaleta

I.            Studenci

Pietkiwicz, Maleski i trzeci (którego nazwiska nie poznajemy) to skromnie żyjący studenci, zamieszkujący kamienicę Łęckich, którzy stanowczo odmawiają płacenia czynszu. Są ekstrawaganccy i świadczy o tym fakt trzymania przez nich cukru i tytoniu w trupich czaszkach. Dni studenci spędzają na nauce oraz uprzykrzaniu życia baronowej Krzeszowskiej, zaś w nocy organizują imprezy i schadzki z młodymi dziewczynami pracującymi w kamienicy. Doskonałym dla nich posiłkiem będzie więc owsianka, którą zjedzą w trakcie dnia pełnego nauki, a przygotować zdążą, zanim praczki i sprzątaczki przyjdą do ich pokoju.

Owsianka (tzw. Overnight oats) dla jednej osoby

• ½ szklanki płatków owsianych;
  • 2 łyżki nasion chia;
  • 150 g dowolnego jogurtu (od niego zależy nasz smak owsianki);
  • ½ szklanki wody;
  • ¼ szklanki mleka;
  • 2 kostki gorzkiej czekolady;
  • dowolne owoce.

Przygotowanie:

• wszystkie składniki dajemy do pudełka;
  • mieszamy;
  • zostawiamy na noc w lodówce.

Owsianka jest gotowa, więc można wrócić do dokuczania baronowej.

II.            Pani Wąsowska

Wąsowską Kazimierę cechuje poczucie humoru, otwartość i inteligencja. Wie, czego chce w życiu, ma jasno określone poglądy. Arystokratka jest energiczna, lubi szybką jazdę konną. Ma silny charakter. Samodzielna, niezależna, bogata, a jej jedynym zmartwieniem jest wszechogarniająca nuda. Wokulski mówił o niej: „Brylant, nie kobieta, a jaka oryginalna! Ani myśli iść drugi raz mąż, choć lubi pasjami, ażeby ją otaczano”. Dla tej gustownej, nielubiącej nudy wdowy znakomitym wyborem będzie zielone smoothie.

Zielone smoothie

• 200g szpinaku;
  • 1 banan;
  • ½ avocado;
  • 2 szklanki soku pomarańczowego;
  • 20 g orzechów nerkowca.

Przygotowanie:

• wszystkie składniki należy zblendować.

Smoothie można podać w wytworny sposób, wyrażający arystokratyczną elegancję.

III.            Ochocki

Pozytywista Julian Ochocki żyje przyszłością i marzy o stworzeniu epokowego wynalazku, który zrewolucjonizuje świat. Mimo że ma na koncie kilka wynalazków, postawił sobie cel ambitniejszy – wynalezienie machiny latającej. Nie dba o wygląd i powierzchowność, choć jest przystojnym człowiekiem, na pierwszym miejscu zawsze stawia naukę i pracę. Wyróżnia się, ponieważ odrzucił salonowe życie, by móc poświęcić się nauce, wierzy, że dzięki niej może pomóc ludziom. Makaron z warzywami będzie idealnym daniem dla człowieka, który chciał „przypiąć ludzkości skrzydła”.

Makaron z warzywami

• makaron pełnoziarnisty (ok. 200g);
  • gotowe vege mięso mielone;
  • 1/3 cukinii;
  • ¼ papryki;
  • 1 marchewka;
  • 100g pomidorków koktajlowych;
  • pomidory w puszce;
  • przyprawy: sól, pieprz, bazylia;
  • łyżka oliwy.

• gotujemy makaron;
  • warzywa kroimy w kosteczkę;
  • podsmażamy kolejno marchewkę, cukinię, paprykę, a na koniec dodajemy pomidorki;
  • na osobnej patelni przygotowujemy vege mięso;
  • przekładamy wszystko na jedną patelnię;
  • zalewamy pomidorami w puszce;

Tak przygotowane danie będzie świetne dla osób poświęcających się nauce.