Między stronami, czyli co warto przeczytać

  • 22 czerwca 2022

Między stronami, czyli co warto przeczytać

150 150 I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

Helena Pyrsch

Między stronami, czyli co warto przeczytać

 

Jedną z najlepszych książek fantastycznych, jakie poznałam w ostatnim czasie, jest Mroczniejszy odcień magii autorstwa V. E. Schwab. Została ona przetłumaczona przez Ewę Wojtczak i wydana w Polsce w 2016 roku. Przeczytałam ją, ponieważ inne książki tej autorki, po które sięgnęłam wcześniej, bardzo mi się spodobały. Zachęcił mnie także opis z tylnej części okładki.

Mroczniejszy odcień magii jest pierwszym z do tej pory wydanych tomów serii traktującej o świecie, w którym istnieją cztery, równoległe Londyny. Każdy z nich w jakiś sposób się wyróżnia: w jednym magia jest czymś nieznanym, w innych jest częścią życia codziennego. Głównym bohaterem powieści jest Kell. Jest on jednym z ostatnich magów posiadających zdolność do przemieszczania się między światami. Działa jako posłaniec pomiędzy Londynami i ambasador Czerwonego Londynu. Nieoficjalnie jest przemytnikiem, co staje się przyczyną wielu przygód. Pewnego dnia zostaje przyłapany przez złodziejkę z niemagicznego Londynu, z którą później odbywa podróż w celu ocalenia wszystkich światów.

Najbardziej interesującym aspektem serii jest przedstawienie tego samego miejsca w tym samym czasie w czterech różnych odsłonach z przeplatającymi się wątkami, które łączy w zasadzie jeden bohater. Przedstawiony świat składający się z różnych rzeczywistości już od pierwszych stron porywa czytelnika. Jest niepowtarzalny i panuje w nim wiele ciekawych zasad.

Książka napisana jest przyjaznym, adekwatnym do gatunku i w żadną stronę nieprzesadzonym językiem. Mimo rozbudowanych zdań i szczegółowych opisów przyjemnie się ją czyta. Dodatkowo tekst jest wspaniale przetłumaczony, a słownictwo związane z magią idealnie dopełnia całość.

Wszyscy bohaterowie są doskonale wykreowani, nietuzinkowi i zaskakujący. Z każdym z nich można się utożsamić, co jeszcze bardziej umila czas spędzony z lekturą. Jednym z najciekawszych zabiegów autorki jest splątanie losów dwojga z nich, w taki sposób, iż nie są świadomi faktu przebywania w tej samej stolicy. Ich spryt i przebiegłość powodują, że akcja i wzajemne relacje tej dwójki są jeszcze bardziej urozmaicone.

Książka stanowi idealną odskocznię od codzienności i pobudza wyobraźnię. Mogę ją polecić zarówno zagorzałym fanom fantastyki, jak i tym, którzy po prostu szukają dobrej lektury.