Recenzja książki

  • 26 października 2021

Recenzja książki

150 150 I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

Recenzja książki

„Książę Mgły”

Autorem książki „Książę Mgły” jest hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon (ur. 25 września 1964 r. w Barcelonie, zm. 19 czerwca 2020 r. w Los Angeles). „Książę Mgły” zalicza się do literatury młodzieżowej. Jest to powieść kryminalna z wątkami horroru. Została wydana w 1993 roku w Hiszpanii, natomiast pierwsze wydanie polskie powstało w 2010 roku, przez Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA.

Książka opowiada o rodzinie Carverów (trójce dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzicach), która przeprowadza się w 1943 roku do małej wioski rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Mieszkają w domu, który wiele lat temu należał do rodziny Fleischmanów, których dziewięcioletni syn Jacob podobno utonął w morzu. Główny bohater, Max Carver, od dnia przeprowadzki odczuwa dziwny niepokój. Pewnej nocy, w ogrodzie za domem, Max odnajduje upiorne posągi artystów cyrkowych. Kilka dni później dzieci poznają 17-letniego Rolanda. Dowiadują się od niego różnych ciekawostek o miasteczku i o tajemniczym, zatopionym statku z czasów I wojny światowej. Nastolatek przedstawia im swojego dziadka, latarnika, Victora Kraya. To on opowiada dzieciom o mrocznym i złym czarowniku, księciu mgły, który spełni każdą prośbę bądź życzenie, lecz w zamian żąda bardzo wysokiej zapłaty. Przed bohaterami trudne zadanie. Muszą bowiem rozwikłać czy osobliwa opowieść starego latarnika jest tylko miejscową legendą, czy też przerażającą prawdą.

„Książę Mgły” wprowadza nas w niezwykle tajemniczy i bardzo mroczny klimat rybackiego miasteczka spowitego mgłą. Bohaterowie (co najważniejsze) nie są oklepani i sztampowi. W przeciwieństwie do innych książek młodzieżowych, gdzie główna postać lub postacie często wpadają w koło schematyczności.

Jeśli chodzi o sam styl pisania, to jest on bardzo lekki i przystępny, a jednocześnie nader mglisty i tajemniczy, jak sama powieść. Warto zaznaczyć, że akcja dzieje się również w wyjątkowo mrocznych i okrutnych czasach II wojny światowej, a to tylko podbudowuje klimat książki. Sam jej tytuł jest wprawia czytelnika w stan melancholii.

Podsumowując, uważam, że książka „Książę Mgły” jest warta polecenia. Niesamowicie interesująca, wciąga nas od pierwszej strony. W każdym rozdziale nie brakuje mroku, nostalgii czy tajemnic. Mimo że jest zaliczana do literatury młodzieżowej, sądzę, iż zarówno dorosły jak i młody, dojrzewający czytelnik, może się przy niej wspaniale bawić, a co najważniejsze, wiele z niej wyciągnąć.

Marta Dejas.

klasa 2d1