KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH

  • 28 września 2021

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH

150 150 I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH

Każdego dnia jest wiele nietypowych i ciekawych świąt, o których nawet większość z nas nie ma pojęcia. We wrześniu w kalendarzu wpisane jest nawet pięć świąt na dzień! Przyjrzyjmy się najciekawszym z nich.

4 września: dzień orzechów makadamia

Co ciekawe orzechy makadamia tak naprawdę są… nasionami. Oczywiście ten fakt nie zmienia tego, że są pełne witamin. Bo na tym właśnie skupia się ten dzień: przypomina nam, że powinniśmy jeść zdrowe przekąski zamiast popularnych batoników i innych słodyczy.

5 września: dzień dobroczynności

Celem dnia dobroczynności jest zwrócenie naszej uwagi w stronę pomocy słabszym. Jest to dzień różnych organizacji charytatywnych i wolontariatów. Święto to jest obchodzone w rocznicę śmierci Matki Teresy.

8 września: światowy dzień wellbeingu

Każdy z nas powinien dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Światowy dzień wellbeingu jest świetnym przypomnieniem, by zerknąć na swój stan w poszukiwaniu jakichkolwiek wad.

9 września: międzynarodowy dzień urody

Uroda to wartość poszukiwana już od starożytności. Jest czymś ulotnym i zmiennym, jednak w każdym przedmiocie lub żywej istocie jesteśmy w stanie dostrzec chociaż jej krztynę.

10 września: światowy dzień zapobiegania samobójstwom

Święto mające na celu zwrócić uwagę na, niestety, rosnący problem samobójstw. Dotyczy on osób w prawie każdym wieku. Życie jest najważszą wartością i mamy je tylko jedno.

Jeśli ktoś boryka się z takim problemem, to nie jest nigdy sam. Pomocy można szukać w wielu miejscach. Linia wsparcia psychicznego działa 24/7 każdy dzień w tygodniu: 800 70 2222. 

15 września: międzynarodowy dzień demokracji

Demokracja to ustrój wywodzący się jeszcze ze starożytnej Grecji. Święto oddaje hołd ludziom, walczącym o prawa człowieka jak i również edukuje.

18 września: międzynarodowy dzień równej płacy

Święto to zwraca uwagę na problem niesprawiedliwego systemu wynagrodzeń względem kobiet. Pomimo tego że żyjemy w XXI wieku, wiele kobiet dostaje mniejszą stawkę za wykonywanie takiej samej jakościowo pracy jak mężczyźni.

19 września: dzień emotikona

;] <333 :DD

26 września: europejski dzień języków

Święto, które podkreśla jak ważna jest nauka języków obcych. Promuje ono również różnorodność językową i kulturową.

30 września: dzień chłopaka

Julia Łuczun