Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021

  • 4 września 2020
150 150 I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021

w I Liceum Ogólnokształcącym im. Leona Kruczkowskiego w Tychach w związku z pandemią  COVID-19

 

Opracowano na podstawie Strategii przygotowania i zarządzania szkołą w czasie obecnym  i na wypadek wystąpienia pandemii COVID-19 w szkole obowiązującej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Leona Kruczkowskiego w Tychach w roku szkolnym 2020/2021.

 

Część I. Informacje ogólne

  1. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły w roku szkolnym 2020/2021 wprowadza się szczegółowe rozwiązania organizacyjne, które pozwolą natychmiast zareagować na pojawienie się niebezpieczeństwa zachorowań na COVID-19 oraz pozwolą na sprawne dostosowanie sposobu nauki do aktualnej sytuacji epidemicznej z jednoczesnym zachowaniem ciągłości funkcjonowania szkoły.

 

  1. Dyrektor szkoły wspólnie ze szkolnym zespołem ds. bezpieczeństwa monitoruje sytuację epidemiczną COVID-19 w środowisku szkoły.

 

  1. Dyrektor ze względu na sytuację, a w jakiej znajduje się szkoła, w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii sanepidu może podjąć decyzję o:
  • pozostawieniu stacjonarnego trybu nauki,
  • wdrożeniu trybu nauczania hybrydowego,
  • wdrożeniu trybu nauczania zdalnego,
  • ponownym przywróceniu stacjonarnego trybu nauki.

 

  1. Jeśli szkoła znajduje się w strefie czerwonej lub żółtej, decyzję o zmianie trybu nauczania może podjąć:
  • dyrektor szkoły – przy akceptacji organu prowadzącego i pozytywnej opinii sanepidu,
  • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach, nakładając na szkołę obowiązek zmiany trybu nauczania.

 

  1. Dyrektor szkoły, na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, opracowuje zasady bezpieczeństwa obowiązujące na terenie szkoły oraz procedurę szybkiego powiadamiania o chorym uczniu.

 

Część II

Wymagania sanitarno-epidemiologiczne obowiązujące w szkole

  1. Ogranicza się do minimum przychodzenie i przebywanie w szkole osób trzecich.

 

  1. Dla osób z zewnątrz prowadzi się rejestr, w którym odnotowuje się imię i nazwisko tej osoby, numer telefonu oraz cel wizyty w szkole.

 

  1. Wszystkie osoby wchodzące do budynku szkoły (pracownicy szkoły, uczniowie i osoby trzecie) obowiązkowo dezynfekują ręce i na terenie szkoły mają zakryte usta i nos (maseczką lub przyłbicą, nie fragmentem odzieży) oraz poddawane są pomiarowi temperatury.

 

  1. W przypadku gdy zmierzona temperatura pracownika szkoły jest równa albo przekracza 38°C, pracownik nie podejmuje pracy i powinien skorzystać z teleporady medycznej.

 

  1. W przypadku gdy zmierzona temperatura ucznia jest równa albo przekracza 38°C, należy maksymalnie ograniczyć kontakt ucznia z innymi osobami i natychmiast powiadomić rodziców ucznia w celu odebrania go ze szkoły oraz przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej.

 

  1. W przypadku gdy zmierzona temperatura ucznia wynosi od 37,2°C do 37,9°C – należy odizolować ucznia w wydzielonym pomieszczeniu (izolatorium), powiadomić rodziców ucznia w celu odebrania go ze szkoły. Do przyjazdu rodziców uczeń pozostaje w izolatorium pod opieką pracownika szkoły.

 

  1. Uczniowie wchodzą do szkoły wejściem głównym. W zależności od tego, w której części szkoły mają lekcje, uczniowie opuszczają budynek szkoły wejściem głównym lub wejściem bocznym od strony boiska szkolnego.

 

  1. Wszystkie osoby poruszające się w przestrzeni wspólnej szkoły starają się zachować bezpieczne odległości.

 

  1. Uczniowie i pracownicy szkoły, przebywając w przestrzeni wspólnej (szatnie, korytarze, toalety), mają zakryte nos i usta (maseczką lub przyłbicą, nie fragmentem odzieży).

 

  1. W czasie trwania zagrożenia epidemicznego wprowadza się ograniczenie organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych.

 

  1. Wyznacza się stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana zostaje jedna klasa lub grupa, oraz sale, w których prowadzone są zajęcia grup oddziałowych lub międzyoddziałowych. Sale te podlegają dezynfekcji po każdej grupie uczniów.

 

  1. W każdej sali lekcyjnej znajduje się pojemnik z płynem dezynfekcyjnym.

 

  1. W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego organizuje się na powietrzu.

 

  1. Sale lekcyjne oraz części wspólne (korytarze) wietrzy się co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

 

  1. Ogranicza się liczbę uczniów korzystających z szatni wspólnych. Uczniowie pozostawiają okrycia wierzchnie na wieszakach przy salach lekcyjnych, w których się uczą.

 

  1. W szkole nie można korzystać ze źródełka wody.

 

  1. Uczniowie i pracownicy szkoły mogą korzystać ze sklepiku szkolnego, zachowując ogólne zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole w okresie pandemii.

 

  1. Wszelkie informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia COVID-19 można uzyskać na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia (nr tel. 800 190 590).

 

  1. W przypadku złego samopoczucia, objawów typowych dla zarażenia COVID-19 lub jakichkolwiek wątpliwości związanych z postępowaniem w stanie epidemii należy kontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach (nr tel. 32 227 62 15, 512 370 717, 517 497 829) lub bezpośrednio z pracownikiem tej stacji (adres e-mail: hd@psse.tychy.pl).

 

Część III

Procedura szybkiego powiadamiania szkoły o chorym uczniu

  1. Rodzic/opiekun prawny ucznia natychmiast informuje dyrektora szkoły drogą telefoniczną, mailową lub poprzez dziennik elektroniczny o potwierdzonym zachorowaniu na COVID-19 dziecka lub jakiegokolwiek innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

  1. Rodzic/opiekun prawny ucznia natychmiast informuje dyrektora szkoły o objęciu kwarantanną z powodu COVID-19 dziecka lub jakiegokolwiek członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

  1. Dyrektor szkoły powierza wychowawcy klasy oraz przewodniczącemu zespołu ds. bezpieczeństwa nadzorowanie sytuacji ucznia zarażonego COVID-19 lub ucznia przebywającego na kwarantannie lub członka jego rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym aż do zakończenia sprawy.

 

  1. Rodzic/opiekun prawny ucznia informuje dyrektora szkoły o wyzdrowieniu lub o zakończeniu kwarantanny z powodu COVID-19 ucznia lub członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie, a także o ewentualnym kontakcie ucznia z osobą chorą, bądź o przebywaniu w miejscu, gdzie doszło do pojawienia się ogniska COVID-19.

 

  1. Uczeń z objawami infekcji, jeśli pozwala mu na to stan zdrowia, bierze udział w lekcjach online w okresie nauczania zdalnego lub hybrydowego.