O Mikołaju Powierży

  • 29 marca 2019
1024 674 I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

Mikołaj Powierża uczestnikiem programu “First Steps in Science”.

W roku szkolnym 2018/2019 Instytut Fizyki w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie we współpracy z Fundacją EDU-RES rozpoczął program tutorski “First Steps in Science” skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Głównym celem programu jest indywidualne poszerzanie zainteresowań uczniów  pod opieką nauczyciela akademickiego, a także rozwijanie ich potencjału zarówno w sferze naukowej, jak i osobistej.

Do programu zgłosiło się osiemdziesięciu uczniów ze szkół na terenie całego Śląska, spośród których – w wyniku ostrej selekcji – realizatorzy projektu wyłonili dwudziestu najlepszych. Wśród nich znalazł się uczeń klasy 2e1 Mikołaj Powierża.

Mikołaj został objęty opieką tutorską pracownika naukowo-dydaktycznego Instytutu Fizyki, który zajmuje się badaniami zbieżnymi tematycznie z zainteresowaniami i zdolnościami ucznia. Uczeń uczestniczy w cotygodniowych warsztatach problemowych z zakresu matematyki, fizyki, i informatyki, seminariach naukowych o charakterze interdyscyplinarnym prowadzonych przez profesorów tytularnych oraz w wybranych wykładach kursowych dla studentów I roku studiów, m.in. z zakresu algebry i geometrii oraz podstaw fizyki.

Mikołaj pod kierunkiem swojego tutora realizuje także projekt naukowy, o którym sam mówi tak:

Współpraca z uniwersytetem w programie tutoringowym oprócz rozwoju ma przynieść konkretne efekty – w moim przypadku jest to projekt z socjofizyki, który polega na badaniu oklasków za pomocą modelu fizycznego. Polega to na analogii pomiędzy jakimś zjawiskiem fizycznym i społecznym. Cząsteczki są analogią do osób na widowni, a interakcje między nimi są opisywane przez prawa termodynamiki. Moim zadaniem jest dopasować parametry symulacji komputerowej tego modelu tak, żeby wielkości fizyczne zmieniały się podobnie do poziomu głośności oklasków na nagraniu. Jedno z tych nagrań otrzymaliśmy od NOSPRu, a pozostałe ja wykonałem na koncercie „Chorzów odczarowany”. Jeżeli wszystko się uda, moje wyniki trafią do publikacji naukowej.

Udział w programie jest dla Mikołaja wielką naukową przygodą. Trzymamy kciuki!