ŚWIĘTO LICZBY π

  • 15 marca 2019
1024 1024 I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

14 marca, zgodnie z ogólnoświatową tradycją, w naszym liceum świętowano „Dzień Liczby π”. Korytarz szkolny został ozdobiony częściowym przedstawieniem nieskończonego rozwinięcia tej niewymiernej liczby oraz  plakatami wyróżnionymi w konkursie. Autorami tych prac byli:

Agnieszka Wasiak i Natalia Nowak z klasy 1e1 oraz Ewa Okoń, Karol Sorek i Mikołaj Zabroń z klasy 1e2.

 Wydarzeniem rozpoczynającym obchody święta był wykład gościa, pana dr. Ryszarda Janty, który  opowiedział o problemie zbiorów nieskończonych. Przybliżył w ten sposób pojęcia z zakresu teorii mnogości, które dotyczą matematyki wyższej.

Inne ciekawostki matematyczne i fizyczne zostały przedstawione przez uczniów, którzy zaprezentowali miniwykłady w formie multimedialnych prezentacji. Wystąpili: Adam Mężydło (1e1), Izabella Rosikoń (1e1), Aleksandra Biolik (2d2), Wiktoria Kot (2d2), Julia Bartosiewicz (2e1), Paulina Mańkowska (2e1), Hanna Jarlaczyńska (2e1), Emilia Matrycka (1d1), Weronika Długaj (3d1).

Najwięcej emocji wzbudził przygotowany przez uczniów klasy 2e2 konkurs dla przedstawicieli klas pierwszych. Czteroosobowe zespoły zmagały się nie tylko z problemami matematycznymi, ale i ogólną wiedzą, w tym np. na tematy związane z życiem szkoły. Zwyciężyła reprezentacja klasy 1e2 w składzie: Natalia Moćko, Dawid Dulian, Nikodem Wspaniały i Piotr Namyślak.

Wyłoniono również ucznia znającego najwięcej cyfr z rozwinięcia liczby π. Okazał się nim   Nikodem Wspaniały, który pamięta aż 274 cyfry! Taki wynik jest na pewno trudny do pobicia, ale  myśląc o przyszłorocznych zawodach, można rozpocząć naukę ciągu cyfr już dziś.