I DZIEŃ V KRUCZKOWSKIEGO FESTIWALU NAUKI

• 28 listopada 2018
1024 681 I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

Za nami pierwszy dzień festiwalu. Było tak, jak się spodziewaliśmy.  Znakomity inauguracyjny wykład prof. dra hab. Ryszarda Koziołka  pt.”Nobel i Dylan”. Pan profesor z wrodzonym sobie wdziękiem, erudycją i ciepłym humorem wprowadził nas w tajniki twórczości Boba Dylana i opowiedział o okolicznościach przyznania muzykowi  literackiej Nagrody Nobla.

Klasy biologiczno-chemiczne wysłuchały bardzo ciekawego wykładu naukowego pani dr Sybilli Piekarskiej pt. „Uroda czy zdrowie – aspekty chirurgii plastycznej wczoraj i dziś”. Pani doktor omówiła historię medycyny estetycznej, a następnie przedstawiła zadania stojące przed chirurgią rekonstrukcyjną i chirurgią plastyczną. Wykład zrobił duże wrażenie, ponieważ prelegentka jest wieloletnim praktykiem, wykonuje poważne operacje chirurgiczne.

Na szkolnych warsztatach chirurgicznych poznaliśmy (na prawdziwych eksponatach!) budowę różnych narządów, nauczyliśmy się również zakładać profesjonalne, chirurgiczne szwy.

„Spotkania z ciekawą chemią” to z kolei doświadczenia chemiczne i małe, ale kontrolowane 🙂 wybuchy. Doświadczenia przeprowadzili uczniowie klas 1C, 1E1 oraz 3C.

I etap konkursu sudoku oraz konkurs języka angielskiego ‘High Flier’ zamknęły pierwszy, jakże bogaty w przeżycia dzień V Kruczkowskiego Festiwalu Nauki.

ZDJĘCIA prof. Agnieszka Gemborys

ZDJĘCIA Mateusz Adamus 1d1